Точковий масаж — один з найдавніших методів лікування. Це дуже корисна процедура, адже завдяки впливу на певні точки на тілі можна змінити стан здоров'я дитини з особливими потребами та запобігти розвитку багатьох захворювань, зупинити хворобу і зміцнити імунітет. Точковий масаж дітям батьки можуть робити самостійно, починаючи з самих перших днів життя. В даний час точковий масаж для дітей стає методикою, яка набуває величезної популярності. Однією з переваг точкового масажу є те, що методика її проведення досить проста, не вимагає додаткового устаткування і дорогих приладів.

    Вправи точкового масажу вчать дітей з особливими потребами свідомо дбати про своє здоров'я і є профілактикою простудних захворювань. Мета комплексів масажу полягає не тільки в профілактиці застудних та інших захворювань, підвищення життєвого тонусу у дітей, але і у прищепленні їм почуття відповідальності за своє здоров'я, впевненості у тому, що вони самі можуть допомогти собі поліпшити своє самопочуття.

     Точковий масаж для дітей з особливими потребами - це можливість прищепити дитині звичку правильного дозвілля, що сприяє розвитку, як мовленнєвих навичок, так і розробці мускулатури.

Основні умови проведення самомасажу:

-не застосовувати занадто активно силу під час натискання на зазначені точки;

- рухи повинні бути плавними, ніжними;

-необхідно рухатися у напрямку від периферії до центру, тобто від кистей рук до плеча;

- починати слід з погладжування, потім переходять до розтирання тіла, розминці та вібрацію, тобто потряхиванию.

    Точковий масаж  проводиться з використанням великого і вказівного пальця, якими натискають або роблять кругові рухи на точки, відповідальні за стан тих чи інших органів або систем організму. Триває він всього 2-3 хвилини і добре сприймається дитиною. Основні точки знаходяться на долонях і стопах людини, плечах і лопатках, стегнах і колінах.

      Самомасаж голови. Круговий масаж черепа дітьми проводиться наступним чином: права долоня погладжує праву скроню, рухатися при цьому необхідно до затылочку. Лівою рукою в цей час здійснюються масажні рухи на лобі. Все це можна виконувати під віршик:

Ось на стіл заліз їжак

Налякався він собак.

Настовбурчив злючки,

Розкуйовджені колючки:

І не розбереш ніяк -

 

Щітка це або їжак?

    Точковий самомасаж голови для дітей, сприяє запобіганню простудних захворювань, дозволяє навчитися керувати мімікою обличчя. Самомасаж виконується в ігровій формі, імітуючи роботу скульптора. Дітей саджають на стілець і вчать «ліпити красиве обличчя»:

1. Діти виконують погладжування чола, щік, крил носа від центру до скронь, м'яке постукування по шкірі, як би ущільнюючи її.

2. Вказівними пальчиками роблять натискання на перенісся і крапки над бровами з обертальними рухами за годинниковою стрілкою, потім проти неї по 5 раз.

3. Потім проводять з зусиллям по бровам і «ліплять» щипками брови у напрямку до скронь. Можна задіяти точку між бровами «третє око».

4. Потім середніми пальчиками погладжують під очима (за очниці) за напрямом від зовнішнього куточка до внутрішнього. Роблять акцент на точку на зовнішньому куточку і в центрі очниці, і легко проводять по верхньому століттю у напрямку до зовнішнього куточка очей (очі закриті). Такими способами задіють слизову оболонку порожнини носа (гратчастих утворень) і пазух чола, лобні відділи головного мозку, активізуючи в них кровообіг, включаючи також очне яблуко, для поліпшення зору і стимулювання розумового розвитку.

5. Вказівними або середніми пальчиками легко натискають на крила носа, проводять їх по переніссі в бік носових пазух, легко подергивают і пощипують себе за кінчик носа. Цим задіють передні і середні частки гіпофіза, слизові оболонки носа, гайморових порожнин, поліпшують в них кровообіг.

6. Потім потрібно потерти вушну раковину і притиснути точку біля козелка вуха для позитивного впливу на орган слуху і вестибулярний апарат.

Виконуючи вищевказаний комплекс самомасажу можна використовувати наступні слова:

«Крила носа розітри – раз, два, три!

І під носом ти утри – раз, два, три!

Брови треба розчесати – раз, два, три, чотири, п'ять!

Піт із лоба треба вбрати – раз, два, раз, два!

Шпилькою волосся вбери – раз, два, три!

Ззаду гудзик знайди, застебни – раз, два, три! »

   Точковий самомасаж носа для дітей з особливими потребами є одним із способів лікування закладеності носа і нежиті. Він робить позитивний вплив на дитячий організм: стимулює процес кровообігу, надає зміцнювальний вплив на м'язи носоглотки, надає тонізуючу вплив на ендокринну систему.

   Щоб зняти неприємні симптоми, необхідно тричі пройтися за зазначеною нижче точкам, натискаючи на них по 10 разів:

- край ніздрів;

- зовнішні куточки очей;

- область між бровами (перенісся) ;

- точка, трохи вище вушної мочки.

    Самомасаж обличчя і шиї для дітей сприяє розслабленню м'язів. Дітей навчають виконувати погладжування шиї у напрямку до області підборіддя. При цьому вони розгортають плечі і витягують шию, тримаючи голову прямо. Виконують поплескування по підборіддя тильною стороною долоні. Натискають на точку в центрі нижньої щелепи з боку підборіддя для поліпшення кровообігу, обміну речовин, вироблення гормонів, так як точка задіює особливі утворення, які контролюють хімічний склад крові.

   Натискають точку в центрі ключиці над впадинкой для регуляції імунної системи організму за допомогою слизової оболонки нижнього відділу глотки, включаючи гортань і навіть тимус (вилочкової залози) .

     Точковий самомасаж рук. Діти повинні активно потерти долоні одна об одну до відчуття тепла, витягнути кожен пальчик і натиснути на нього, нігтями однієї ручки потерти по нігтям інший («пральна дошка») для надання позитивного впливу на внутрішні органи. Точки на нігтях пов'язані із серцем, легенями, печінкою і кишечником. Натискають точку між великим і вказівним пальцями (в кінці складочки) для нормалізації функцій всього організму, зняття втоми. Слід потерти всю ручку до плеча, натискаючи на м'язи, потім від плеча вниз долонькою для збудження м'язів рук і прочищення енергетичних каналів.

    Точковий масаж ніг для дітей. Проведений в ігровій формі, точковий масаж ніг для дітей викликає у них тільки позитивні емоції. Сівши по-турецьки, малюк поперемінно повинен підтягувати стопи, потім розім'яти пальці і п'ятки, виконати пощипуючі руху, що запобігають розвиток плоскостопості. Потім можна поплескати по пальцях і потерти голеностоп, зробити кілька обертань і потягнути шкарпетки вперед. Щоб активізувати основні біологічно активні центри, розташовані на нижніх кінцівках, потрібно погладити і легко пощипати гомілки і стегна. Долонями необхідно поплескувати себе за напрямком від кісточок до стегон. Потім ніжки розтирають ребрами долонь і після – кулачками. Все це час можна примовляти:

Туки-точки, туки-точки,

застукали молоточки.

Туки-туки-туки-точки,

застукали молоточки.

Туки-ток, туки-ток,

так стукає молоток.

    Точковий масаж для дітей з особливими потребами у віршах приносить не тільки користь, але і викликає масу позитивних емоцій.

    Точковий масаж для дітей проводиться під час ігор або після сну. Це сприяє підвищенню захисних властивостей дихальних органів і серцево-судинної системи. Зазвичай точковий масаж у дітей не викликає негативної реакції, малюки роблять його з радістю. Жодних проблем із запам'ятовуванням тексту та рухів не виникає, адже заучиваются вони в процесі, представленому в ігровій формі.

    Щоб отримати очікуваний результат, точковий масаж повинен проводитися регулярно. Якщо дана процедура увійде в звичку, організму буде набагато легше боротися з різними захворюваннями.

 

     Масаж – один з найдавніших методів цілительства. Всі ми користуємося дотиками, не підозрюючи, що це масаж. Ласкавий дотик цілющим для нашого емоційного і фізичного благополуччя.

Точка 1. Масаж цієї точки сприяє зменшенню кашлю і поліпшенню кровотворення

Точка 2. Масаж цієї точки регулює імунні функції, в результаті підвищується захисна функція організму до інфекційних хвороб

Точка 3. Масаж цієї точки дає великий вплив на лікування таких хвороб як грип і застуда

Точка 4. Ця точка контролює кровопостачання слизових оболонок носа і гайморової порожнини.

Точка 5. Ця точка контролює хімічний склад крові і слизову оболонку гортані

Точка 6. Масаж цієї точки сприяє нормалізації роботи вестибулярного апарату

Точка 7. Масаж цієї точки покращує кровопостачання зони очного яблука і лобних відділів мозку

Точка 8. Ця точка контролює органи слуху і вестибулярний апарат

Точка 9. При масажі цієї точки приходять в норму різні функції організму